Schody – základní pravidla, rozměry a normy
Nezbytnou součástí každé patrové, ale i podsklepené či přízemní budovy je schodiště – ať už pouze o pár schůdcích nebo až do patra, vždy se při jeho zhotovení musíme držet několika základních pravidel. Návrh schodiště závisí na jednotlivých parametrech, na základě, kterých jsou zhotoveny výpočty, podle kterých je následně celé schodiště zhotoveno tak, aby bylo nejen funkční a estetické, ale také aby odpovídalo normám. V následujících řádcích se o těchto parametrech, výpočtech i normách dozvíte vše, co budete při stavbě schodů potřebovat.
Základní parametry pro schodiště
Návrh schodiště se odvíjí od celé řady parametrů, na které je třeba myslet. Co se týče klasických interiérových schodů v rodinných domech, patří mezi ně například:
- šířka schodiště
- sklon schodiště
- minimální a maximální výška schodu
- minimální šířka schodiště
- podchodná výška
- průchodná výška
- výška schodišťového zábradlí
- počet stupňů
- šířka schodu
Sklon schodiště
Sklon schodiště je poměrně variabilní parametr, přičemž záleží hlavně na umístění – schody do podkroví budou mít asi jiný sklon než schody do domu či běžné schody do patra rodinného domu.
Podle stupně sklonu schodišťového ramene je můžeme dělit do čtyř skupin:
- Rampové (sklon 10-20°) – s tímto typem se nejčastěji setkáme u vstupních schodů do domu.
- Mírné (sklon 20-25°)
- Běžné (sklon 25-30°) – tento typ je využívaný v interiérech rodinných či bytových domů. Jedná se o nejrozšířenější typ schodiště, se kterým se jistě dnes a denně setkáváte.
- Strmé (sklon 35-45°) – schodiště o tomto sklonu je typické například pro chaty nebo schody do podkroví.
- Žebříkové (45-58°) – velmi strmá schodiště podobající se použitím už spíše žebříku můžeme nalézt například při výstupech do půdních prostor.
Výška schodu
Ideální výška schodu v rodinném či bytovém domě se pohybuje mezi 15 až 18 centimetry. Všechny schody pak musejí být stejně vysoké. Co se týče pohodlí, tak 180 milimetrů je již na hraně, přičemž 190 milimetrů je maximální výška schodu v rodinném nebo bytovém domě.
Výška zábradlí
Schodišťové zábradlí je bezpečnostní prvek, který by rozhodně neměl chybět, i když v některých moderních interiérech je tomu občas naopak. Aby bylo možné dodržet předepsanou normu, musí být schodišťové madlo v určité výšce – v rodinných domech je to minimálně 900 milimetrů, v bytových pak od 1,1 do 1,2, v závislosti na výšce volného prostoru pod zábradlím.
Podchodná výška
Tento parametr udává vzdálenost od hrany schodu po strop schodiště. Podchodnou i průchodnou výšku musíme vypočítat podle vzorce, ve kterém je hlavní proměnnou sklon schodišťového ramene.
Vzorec pro podchodnou výšku zní takto: 1500 + 750/cosα, u průchodné výšky je následující: 750 + 1500 * cosα (α je vždy sklon ramene).
Šířka schodiště
Aby mohla být dodržena bezpečnost, musí být dodržena i minimální šířka schodiště. Je to důležité zejména pro bezpečnost v případě požáru, proto se při výpočtu držíme tím, aby se na schodech mohli současně vyhnout dva lidé. U rodinného domu je to minimálně 90 centimetrů, u bytového domu a podobných prostor pak až 120 centimetrů. Při návrhu ale není dobré myslet pouze na normu, nýbrž také na pohodlí – 90 centimetrů je pro příjemné přesouvání se po schodišti s prádelním košem v rukách poměrně málo.
Výpočet a norma schodiště
Z výše uvedených skutečností můžeme tedy usoudit, že navrhnout funkční schodiště, které zároveň odpovídá předepsané normě ČSN 73 4130 a dalších podobných, je velmi složitá záležitost plná na sobě závislých výpočtů. I přesto, že jste v matematice zdatní, přenechejte raději plánování nového schodiště na odbornících s praxí, kteří kromě toho mohou pomoci i s výběrem vhodného materiálu a stylu samotného schodiště.